Siedem wymiarów scenografii + Kostium dla Miasta

Strefa Centralna

Kostium zaprojektowany przez Karolinę Grzeszczuk/ ASP Poznań

Modelka: Magdalena Jankowska

Efektem projektu „Kostium dla miasta” Centrum Scenografii Polskiej, będą teatralizowane kostiumy dla pracowników przestrzeni publicznej miasta Katowice zaprojektowane przez studentki scenografii sześciu polskich uczelni artystycznych.

W ramach II Festiwalu Nowej Scenografii

27-30 listopada 2013

Wystawa poświęcona całorocznej pracy studentów uczelni artystycznych kształcących scenografów. Siedem wymiarów scenografii to siedem miast, siedem artystycznych uczelni przygotowujących studentów do pracy w telewizji, teatrze i filmie jako scenografów, czyli osoby odpowiedzialne za plastyczną oprawę widowiska oraz filmu.

Sukcesywnie  poszerzając wystawę o kolejne uczelnie zainteresowane plastyką przestrzeni, konstruujemy i aktualizujemy swoistą nową scenograficzną mapę Polski z jej zróżnicowanym krajobrazem, tradycjami i obszarami poszukiwań. Dzięki takiemu ujęciu prace zgromadzone na wystawie stanowią  materiał porównawczy nie tylko dla widzów Centrum, ale również dla samych studentów.

Ekspozycja jest jednym z kluczowych punktów II Festiwalu Nowej Scenografii, który zakończy się 30 listopada o g. 18.00 przyznaniem Nagrody im. Jerzego Moskala II Festiwalu Nowej Scenografii. Prace prezentowane w Galerii Piętro Wyżej to najlepsze prace semestralne studentów z następujących uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Pracownia Podstaw Scenografii, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Katedra Scenografii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Sztuki Mediów i Scenografii, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Katedra Scenografii, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Pracownia Projektowania Scenografii, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Katedra Scenografii, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Pracownia Projektowania Kostiumu Teatralnego i Filmowego.

Prace licencjackie i dyplomowe zostaną wystawione w sali ekspozycyjnej Centrum Scenografii Polskiej.

Wystawa trwa do 29 grudnia 2013 r.

Organizator: Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego.