Christian Boltanski
Data: 13 XII 2013 / 18:00
Miejsce: Strefa Centralna
Twórca wielkiej menażerii ocalenia / wykład Romana Lewandowskiego

Christian Boltanski (ur. 1944) jest jednym z najważniejszych współcześnie żyjących artystów. Niemal cała jego twórczość zasadza się na grze z własną biografią i tożsamością, jest ona także ewokacją problematyki pamięci, przemijania oraz dzieciństwa. To ostatnie stanowi próbę kreowania mitologii dzieciństwa zbiorowego, które artysta stara się uniwersalizować.

Po krótkim etapie praktykowania malarstwa, nie bez wpływu sztuki konceptualnej, zwrócił się w stronę form minimalistycznych. Jego prace, w formie czy to instalacji, czy to archiwów, wykorzystują często medium fotografii.

Boltanski gromadzi ich całe kolekcje, podobnie jak inne świadectwa zmarłych bądź żyjących ludzi (np. sprzęty, ubrania). Jego instalacje to gabloty, magazyny, pomniki, wotywne ołtarzyki, archiwa. Stąd też niektórzy krytycy piszą, że artysta wprowadził do sztuki muzeum jako ideę i gatunek artystycznej wypowiedzi.

W ostatnich latach Boltanski niejednokrotnie powraca do swych starszych prac, które pokazuje w nowym kontekście lub poza tradycyjnymi ośrodkami wystawienniczymi (np. na placach, dworcach, w kościołach). Jego twórczość odwołuje się do gry śladów pamięci i do emocji. Sam Boltanski przyznał w jednym z wywiadów:

Narobiłem sobie mnóstwo kłopotów, nazywając się Claude’em Lelouchem sztuki współczesnej.

ROMAN LEWANDOWSKI – krytyk i teoretyk sztuki, niezależny kurator, wykładowca akademicki. Autor blisko 250 publikacji (w czasopismach, książkach i witrynach internetowych), a także projektów wystawienniczych w galeriach polskich i zagranicznych. Wykłada wiedzę o sztuce współczesnej w Katedrze Intermediów w ASP w Krakowie.