Katowicki Orszak Trzech Króli
Data: 6 I 2014 / 13:30
Zapraszają: Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc oraz Prezydent Katowic Piotr Uszok.

Już po raz trzeci ulicami Katowic przejdzie rozśpiewany, wielobarwny, rodzinny i radosny Orszak Trzech Króli.

Wymarsz Orszaku przewidziany jest na godz. 13:30

Trasa przemarszu: Katedra, ul. Powstańców, ul. Lompy- Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska, ul. Wita Stwosza, Katedra.

Scena 1

Zebranie pielgrzymów, rycerzy i królów  wymarsz;

(ul. Powstańców, przy głównym wejściu do Katedry)

Scena 2

Gospoda

(ul. Powstańców, przy gmachu Kompanii Węglowej)

Scena 3

Herod
(schody przy gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, od ul. Lompy

naprzeciw pomnika W. Korfantego)

Scena 4

Pasterze

(skrzyżowanie ul Jagiellońskiej i Wita Stwosza, przy Placu K. Miarki)

Scena 5

Pokłon w Stajence. Zakończenie pielgrzymki- ceremonia rozesłania.

(schody przy głównym wejściu do Katedry)

Katowicki Orszak Trzech Króli został zainspirowany przez Fundację Orszak Trzech Króli (OTKF) z Warszawy, która jest pomysłodawcą tego przedsięwzięcia i pomaga innym miastom w zorganizowaniu lokalnego orszaku.

Celem Orszaku jest wspólnotowe, rodzinne przeżywanie Święta Trzech Króli, podczas radosnego przemarszu ulicami miasta, któremu towarzyszy śpiew kolęd i odtwarzanie  historii, jaka wydarzyła się w Betlejem ponad 2000 lat temu.

Orszak Trzech Króli to nawiązanie do staropolskich tradycji ludycznych, misteriów i korowodów. Przechodzący ulicami radosny korowód przypomina zapomniane obyczaje. Jest także interaktywną formą zabawy, w której podejmowany jest dialog z ludźmi spotkanymi na ulicy. Orszak to również teatr uliczny przełamujący barierę aktor-widz.

Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Poszczególne sceny Orszaku, odgrywane są na wolnym powietrzu, na ulicach miasta, oparte będą na fragmentach Ewangelii.

Tegoroczny Orszak będzie miał charakter średniowiecznej pielgrzymki do Ziemi Świętej śladami miejsc uświęconych wydarzeniami z Historii Narodzin.

Do grona aktorów-amatorów, obok nauczycieli i uczniów, rodziców i dzieci - które jak co roku będą uczestniczyły w barwnych orszakach królewskich, dołączą młodzi wykonawcy - uczestnicy widowiska "Franciszek- wezwanie z Asyżu", którzy pod kierunkiem reżysera Mariusza Kozubka przygotowują się do odegrania scen biblijnych. Nie zabraknie również pastuszków, aniołów i diabłów.

Orszak rozpocznie się po Mszy św. odprawionej o godz. 12:00 w Katedrze.

Każdy uczestnik przemarszu otrzymuje śpiewnik z Kolędami i  koronę.

Podczas Orszaku wzorem ubiegłych lat zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna na rzecz Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera stypendiami zdolną młodzież pochodzącą z niezamożnych rodzin.

Dzieci będą mogły ofiarować kredki dla swoich rówieśników w Zambii i Peru, które przekażą misjonarze z naszej archidiecezji pracujący w tych zakątkach świata.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc oraz Prezydent Katowic Piotr Uszok.

W przygotowania do Orszaku włączyły się szkoły katolickie z Katowic i okolic a także wspólnota Domowego Kościoła i młodzież z Ruchu Światło- Życie.

Organizatorami imprezy są Grupa eM Media oraz Śląskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe.

Orszakowi partnerują: Miasto Katowice, Instytucja Kultury Katowice- Miasto Ogrodów, Centrum Kultury Katowice.

Kontakt do organizatorów:

Piotr Czakański

Grupa eM Media Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16

Piotr Lebek