Anna Lewańska : 27 tysięcy kilometrów do domu
Miejsce: Strefa Centralna, Galeria 5

Wernisaż: 10 I 2014 / 17:00 / Strefa Centralna

Wystawa trwa do 9 lutego 2014

Życie jest jak jazda na rowerze, musisz się ruszać, aby zachować równowagę.

Albert Einstein

Prezentowane zdjęcia powstały podczas półrocznej podróży przez 21 krajów Azji i Europy. Przebyta w 2007 roku droga, licząca prawie 27 tysięcy kilometrów, była powrotem z trzyletniego pobytu Anny Lewańskiej w Australii do Polski.

Zdjęcia przedstawiają życie codzienne zwykłych ludzi spotkanych podczas tej wyjątkowej drogi do domu. Miejsca, ludzie, ich różnorodność i zwyczaje przypominają nam, jak fascynująca jest nasza planeta.

Mogłoby się wydawać, że moja profesja zmusza mnie do podróżowania. A tak naprawdę jedynie pomaga uchwycić chwile, którymi później dzielę się z innymi. Chęć wyjazdu, bycia w ruchu, nowa rzeczywistość ‒ to powody, dla których ruszam w drogę. I to nie sam cel tej podróży jest istotny, ale przemieszczanie się, nowe doświadczenia, wyzwania, przygody. Obecnie jestem freelancerem, czyli fotograficznym wolnym strzelcem, a na pełny etat ‒ mamą małego synka. Na szczęście Antek jest już na tyle duży, że możemy wspólnie planować kolejną wyprawę i niedługo w nią wyruszyć (Anna Lewańska).

ANNA LEWAŃSKA ‒ absolwentka Policealnego Studium Fotografii w Katowicach-Piotrowicach, ukończyła również Wyższe Studium Fotografii w Jeleniej Górze, studiowała w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). W latach 1998–2004 pracowała jako fotoreporter i fotoedytor w „Gazecie Wyborczej” w Katowicach. W 2004 roku wyjechała do Sydney w Australii, gdzie pracowała w agencji fotograficznej „Endeavour Photographics”. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Australii, Irlandii i we Włoszech.

STRONA DOMOWA

BLOG