Zobacz

Intaglio Jakuba Zdejszy
Data: Wernisaż: 5 II 2014 / 17:30. Wystawa trwa do 19 lutego 2014
Miejsce: Galeria Pojedyncza
Z cyklu "Erotyzm"

 

 

 

Dzieła takich twórców jak Bataille, Bellmer, Schulz zaczęły kierować mnie nie w stronę erotyzmu i obecności przedstawień nagiego ciała oraz jego funkcjonowania w świecie sztuki.

 

W cyklu prac pod tytułem Erotyzm starałem się łączyć przeszłość z teraźniejszością. Używając zdjęć pochodzących z początku XX w. łączyłem je z dzisiejszymi wizerunkami mającymi charakter pornograficzny. Pokazując ponownie piękno ludzkiego ciała. Poprzez multiplikację i nawarstwienie aktów, tworzyłem nowe kompozycje z których wybierałem jedynie interesujące mnie wartości obrazu. Zdjęcia stawały się przedmiotem, lub były jedynie przeze mnie cytowane.

 

Wyrwane z kontekstu oraz roli jaką spełniają ludzkie ciała stają się czymś ponadczasowym, trzeba tu zaznaczyć, iż nie interesuje mnie tylko filozofia ciała ale problem transgresji ludzkiego wizerunku, który w dzisiejszych czasach w zależności od panujących trendów zaczyna zmieniać się coraz szybciej. Intrygują mnie problemy związane z czasem i przemijaniem.

 

Akty pokazują nie tylko nagość i kruchość ludzkiego życia, ale mogą zbliżyć nas do poznania „wnętrza” portretowanej osoby. Przedstawienia ciała ukazują emocje takie jak lęk, zachwyt, rozkosz, a nawet cierpienie.

 

Modelki na zdjęciach nie unikają kontaktu wzrokowego - spoglądają na widza. Wydaje się, że chciałyby być uwielbiane, nie tylko w swoich czasach ale też by ich uroda utrwalona na fotografii, stała się ideałem piękna i proporcji, który nigdy nie przeminie. Piękno ciała utrwalone na filmie fotograficznym staje się czymś ponad czasowym.

 

Utrwalony wizerunek jest wycinkiem czasu, który już dawno przeminął, wspomnieniem tego co już minęło. Akt jest formą sztuki, która ukazuje piękno modela wyidealizowanego przez artystę. Modelka nie wstydzi się swojego ciała, obnaża je z pełną świadomością. Pokazuje swoje ciało tak, by wzbudzało zachwyt, uwielbienie oraz pożądanie.

 

Jakub Zdejszy

 

 

JAKUB ZDEJSZY ‒ absolwent grafiki warsztatowej na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się grafiką, fotografią, instalacją, szeroko pojętym eksperymentem. Na stałe związany z Pracownią Sitodruku profesora Waldemara Węgrzyna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria Pojedyncza przeznaczona jest dla wszystkich, którzy mają do pokazania światu coś niebanalnego.

 

Co dwa tygodnie na Przystanku w Centrum będzie się pojawiać jedna praca jednego autora.

 

Inicjatywa adresowana jest do wszystkich, niezależnie od wykształcenia. Na ścianie Pojedynczej mają szansę zawisnąć zarówno prace studentów i absolwentów uczelni artystycznych, jak i osób stosownych certyfikatów różnymi wyrokami losu pozbawionych.

 

Naszym głównym założeniem jest pluralizm — zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych twórców, działających we wszelkich możliwych technikach.

 

Informacje: pawel.graja@ck.art.pl, 32 609 03 18

Więcej wydarzeń Drukuj
Partnerzy
sliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslider
Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij