Maja Maciejko: Creature 2
Data: Wernisaż: 5 III / 18:00. Wystawa do 19 III 2014
Miejsce: Galeria Pojedyncza
z cyklu Beauty Hurts

Cykl Beauty Hurts złożony jest w całości z przetworzonych fotografii, na bazie których powstały grafiki i obrazy. Mimo różnorodnych form, prace poruszają jeden, bardzo bliski mi temat, jakim jest ślepa pogoń za pięknem, której ja sama stałam się ofiarą.

Punktem wyjścia dla wystawy jest teza, iż dążenie do perfekcji jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, chorobą, która dotyka głównie płeć piękną i która skutkuje powstawaniem humanoidalnych tworów, nadmuchanych, odrealnionych i pozbawionych tożsamości.

Każda część ciała wzięta pod uwagę z osobna wydaje się być doskonała, zastanawia jednak fakt, że gdy poszczególne członki złożone zostają w pozornie idealną całość, efekt jest groteskowy, wręcz monstrualny.

Cykl porusza również kwestię granicy człowieczeństwa, miejsca, w którym kończy się człowiek i zaczyna obiekt.

Problem ten widoczny jest szczególnie w odniesieniu do kobiecego ciała, które często przestaje być „osobą” i staje się starannie opakowanym „produktem”.

Maja MACIEJKO

Studentka grafiki na katowickiej ASP. W jej pracach widać wyraźną fascynację człowiekiem, zwłaszcza kobiecością. Tworzy kolaże, sitodruki, litografie, obrazy, kompozycje cyfrowe i ilustracje, dla których punktem wyjścia jest fotografia (artystka mawia, że to od fotografii „wszystko się zaczyna”). Ostatnio jej prace mogliśmy oglądać na wystawie Womanhood w Centrum na Mariackiej (sierpień 2013).

STRONA DOMOWA

Galeria Pojedyncza przeznaczona jest dla wszystkich, którzy mają do pokazania światu coś niebanalnego. Co dwa tygodnie na Przystanku w Centrum będzie się pojawiać jedna praca jednego autora. Inicjatywa adresowana jest do wszystkich, niezależnie od wykształcenia. Na ścianie Pojedynczej mają szansę zawisnąć zarówno prace studentów i absolwentów uczelni artystycznych, jak i osób stosownych certyfikatów różnymi wyrokami losu pozbawionych. Naszym głównym założeniem jest pluralizm — zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych twórców, działających we wszelkich możliwych technikach. Informacje: pawel.graja@ck.art.pl, 32 609 03 18.