Katowice w Obiektywie 2013 Vol. IV: Cztery pory roku
Data: 2–30 kwietnia 2014
Miejsce: Galeria 5

W ostatniej dekadzie Katowice stały się zupełnie innym miejscem...

Zmiana ta – dostrzegana zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych – nie wiąże się wyłącznie z przestrzenią miasta, ale także z jego kulturą.

Młodzi ludzie, zaangażowani w życie Katowic, zaczęli nie tylko utożsamiać się ze stolicą Górnego Śląska, ale także twórczo ją przeobrażać.

Po sukcesach poprzednich edycji konkursu fotograficznego Katowice w Obiektywie, w których stawialiśmy przede wszystkim na młodość i kulturę, przyszedł czas, aby zwrócić uwagę na przemiany zachodzące w przyrodzie. Dlatego właśnie Cztery pory roku były tematem czwartej edycji konkursu organizowanego przez Oddział Związku Polskich Artystów Fotografików i informator miejski „Nasze Katowice”, wydawany przez Wydział Promocji Urzędu Miasta.

Nie wszyscy wiedzą, że Katowice, mimo „industrialnej” historii, były niegdyś miejscem, w którym mieszkańcy utrzymywali się z pracy rolnej, stąd też wyjątkowo duży obszar Katowic – około 43% całej powierzchni miasta – zajmują tereny zielone.

Przestrzenie te wykorzystywane są dziś w celach rekreacyjnych: zajmują je place zabaw, parki. Jury konkursu oraz internauci wybrali najbardziej interesujące zdjęcia, a najlepsze z nich zaprezentowane zostały w galerii katowickiego oddziału ZPAF oraz wydrukowane na kartach kalendarza na rok 2014.

Wystawa po raz pierwszy była prezentowana w grudniu 2013 roku w Galerii ZPAF okręg śląski w Katowicach

Współorganizator: Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice, ZPAF o/ Katowice