SPOTKANIA I WARSZTATY - Warsztaty śpiewu archaicznego

SOB 09.10 — NDZ 10.10.2010, godz. 10.00–16.00, sala 211

Warsztaty śpiewu archaicznego

cena: od 50–100 zł

kontynuacja w ciągu całego sezonu

Prowadzenie: Barbara Wilińska

Zapraszamy na spotkania warsztatowe z najstarszym instrumentem muzycznym naszego świata — z własnym głosem.

Aktywne ćwiczenia posłużą otwarciu i rozwijaniu naturalnych możliwości głosowych uczestników warsztatów, ze szczególnym uwzględnieniem archaicznego sposobu śpiewania, tzw. głosu białego.

Jest to prastara, naturalna metoda wydobywania potężnych, pełnych mocy dźwięków, stosowana na całym świecie w kulturach pierwotnych, w społecznościach żyjących w ścisłym związku z przyrodą. W modułach zajęć znajdą się różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe, fonacyjne i artykulacyjne, praca nad rezonansem i współbrzmieniami, ćwiczenie techniki białego głosu oraz nauka pieśni z wybranych tradycji słowiańskich.

Ćwiczenia nakierowane będą na doświadczanie i obserwację siebie oraz zdobywanie świadomości ciała i odkrywanie jego związków z emisją głosu.

Wspierający prowadzący i grupa pozwolą na „rozpuszczanie” przeszkód i blokad związanych z używaniem głosu. Uruchomienie oddechu przeponowego oraz nauka sposobów eliminacji napięć posłużą nie tylko rozwojowi możliwości głosowych, ale też polepszeniu ogólnej kondycji uczestników warsztatów.

Barbara Wilińska — koncertuje, śpiewając i grając na lirze korbowej, gitarze lutniowej i innych instrumentach strunowych. Śpiewa polskie pieśni ludowe (Kurpie, Lubelszczyzna i Wielkopolska) oraz pieśni charakterystyczne dla innych tradycji słowiańskich. Studiowała psychologię. Od wielu lat prowadzi warsztaty głosowe oraz regularne warsztaty pieśni. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 roku.