Zobacz

SZTUKA = KREATYWNOŚĆ
Data: 12 listopada 2016
Akcja happeningowa na finał projektu FUTURE ARTIST 2016

Bądź przyjacielem wolności i niepewności.
Ciesz się na sny.
Płacz na w kinie na filmach.
Rozhuśtaj się, jak umiesz wysoko na huśtawce przy księżycu.
Joseph Beuys

KAŻDY CZŁOWIEK JEST ARTYSTĄ

 

 

 

 

Idea i realizacja :
EWA KOKOT

 

Koordynacja i współpraca:
PIOTR LUTYŃSKI | JOANNA KNAPEK | JOANNA HEYDA-RUMIN | KATARZYNA IŁYSZYN

 

oraz śląskie pracownie plastyczne: 
FUTURE ARTIST | AKCENT | PASTEL | TUART

 

 

 

 

W imieniu Ewy Kokot zapraszamy na akcję happeningową na finał projektu Future Artist 2016. 12 listopada, artyści z naszego regionu wraz z dziećmi i wszystkimi chętnymi stworzą happening pod hasłem SZTUKA = KREATYWNOŚĆ, który nawiązywać będzie do idei "demokratyzacji sztuki" Josepha Beuysa i działań grupy Fluxus.

 

Hasłem SZTUKA = KREATYWNOŚĆ twórcy akcji pragną podkreślić, że sztuka może być obecna w każdym ludzkim działaniu i stanowić przyjazne miejsce otwarte na wartości. Szerokie spektrum sztuki sprzyja nie tylko wspólnotowości i nawiązywaniu bliskich relacji z innymi, ale i stanowi swego rodzaju antidotum na wszechogarniającą komercjalizację życia.

 

W trakcie happeningu nastąpi publiczne odczytanie utworu - manifestu Josepha Beuysa pt. KAŻDY CZŁOWIEK JEST ARTYSTĄ.

 

 

WSTĘP WOLNY

 

 

 

UWAGA!

Wydarzenie zbiegnie się w czasie z premierą wydawnictwa Future Artist pt. KOMPAS WSPÓŁPRACY. Powstanie publikacji jest wyrazem tej samej, co ww. akcja idei "demokratyzacji sztuki". Autorka, Ewa Kokot, pragnie rozprzestrzeniać ideę, że „każdy jest artystą”; wskazuje, że potrzeba twórczości cechuje wszystkich ludzi i wszystkie dziedziny życia.

 

Wydawnictwo stanowi prezentację działań animacyjnych realizowanych przez takie instytucje, jak:

- "Bunkier Sztuki" - Galeria Sztuki Współczesnej w Krakowie,

- "Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Torniu,

- Galeria BWA w Tarnowie;

- "Ogólnopolski Festiwal Sztuki Małego Dziecka" w Łodzi

oraz

Katowice Miasto Ogrodów - realizator projektu Future Artist

 

W nawiazaniu do idei grupy Fluxus, każdy z animatorów działań w ww. instytucjach, odnosi się w publikacji do triady pojęć: artysta - sztuka - animacja.

 

Wydawnictwo ma na celu nie tylko promocję sztuki dziecięcej jak i animacji przez sztukę, ale i ma stanowić świadectwo, że możliwe jest porozumienie różnych pokoleń dzieci, młodych ludzi i osób dorosłych. 

 

Nieodłącznymi elementami KOMPASU WSPÓŁPRACY są mapa artystyczna z naniesionymi ośrodkami biorącymi udział w projekcie oraz zaproszenie do wypełnienia instrukcji artystycznej i tym samym włączenie się w projekt.

 

Autorką książki jest Ewa Kokot. Za projekt graficzny odpowiadała: Magda Piwkowska. 

 

 

 

 

 

 

BIOGRAMY WSPÓŁTWÓRCÓW AKCJI

 

 

Piotr Lutyński

Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, rysunkiem, wykonuje obiekty, instalacje, akcje,performance, koncerty muzyczne. Uczestnik i realizator wielu wystaw w kraju i za granicą m.in. Galeria Zderzak, Galeria Krzysztofory, Galeria Starmach (Kraków), Bałtycka Galeria Sztuki (Gdańsk), Galeria Foksal, Galeria Zachęta (Warszawa), Górnośląskie Centrum Kultury (Katowice), Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Art. In General ( Nowy Jork), Studiogalerie (Berlin), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Tallin i Wilno).

 

 

Joanna Knapek

Artystka wizualna, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Absolwenta Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie (dyplom z malarstwa i ceramiki) oraz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach ArchitekturaWnętrz. Obecnie doktorantka na Wydziale Artystycznym UŚ. Na swoim koncie ma wieloletnie doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą w pracowni „Akcent” w Katowicach.

 

 

Katarzyna Iłyszyn

Artystka wizualna. W sferze jej zainteresowań znajduje się malarstwo sztalugowe, grafika warsztatowa, komputerowa, projektowa, szkło artystyczne i fotografia. Ukończyła Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego Filia w Cieszynie. Ma na koncie wiele wystaw w kraju i zagranicą. Od 3 lat prowadzi niezależną pracownię dla dzieci i młodzieży „TuArt” w Zawierciu, Od 9 lat jest pedagogiem artystycznym, od 3 lat prowadzi niezależną pracownię dla dzieci i młodzieży „TuArt” w Zawierciu.

 

 

Joanna Heyda-Rumin

Artystka wizualna. Specjalizuje się w malarstwie i grafice. Autorka licznych wystaw w województwie śląskim. Wieloletnia edukatorka pracująca z młodzieżą. Spośród wychowanków ponad 400 to absolwenci, bądź studenci wielu uczelni artystycznych w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Toruniu i Cieszynie. Są aktywnymi twórcami, wykładowcami Akademii Sztuk Pięknych, wielokrotnie nagradzanymi w konkursach krajowych i zagranicznych. Współpracuje z pracownią "Pastel".

 

 

Pracownie dziecięce zaangażowane w projekt:

 

 

AKCENT

Pracownia Plastyczna z Katowic. Wiek uczestników: od 6 do18 lat. Działania tej pracowni skupiają się na zajęciach aktywizujących myślenie, artystyczny rozwój i twórczą postawę wobec rzeczywistości. Działania stawiają na wszechstronny rozwój osobowości, udział w zdobywaniu wiedzy z kręgu sztuki kultury w trakcie działań twórczych z zakresu malarstwa, rysunku, ceramiki, włączania do nauki różnych technik plastycznych np. papieroplastyki, drewna, kamienia. Pracownia bierze udział w licznych happeningach artystycznych, np. w ramach Festiwalu Kultury Absurdalia 2013 lub w X Festiwalu

Ekspresji w twórczości dzieci i młodzieży (2012 r.) oraz w wystawach twórczości podopiecznych.

 

 

Klub PASTEL Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Wiek uczestników: od 5 do 20 lat. Klub działa od 25 lat. Aktualnie pod kierownictwem Krzysztofa Rumina. Klub osiągnął liczne sukcesy: m.in. 17 Międzynarodowych Grand Prix, ponad 50 głównych nagród międzynarodowych, wiele wyróżnień nie tylko

dla swoich wychowanków, ale także dla instruktorów klubu. Organizuje również wystawy prac wychowanków w kraju i za granicą (ostatnia miała miejsce w Japonii).

 

Pracownia Plastyczna TUART z Zawiercia

Wiek uczestników: od 4 do18 lat. W pracowni uczestnicy uczą się rysunku, malarstwa, historii sztuki, fotografii, rzeźby, rękodzieła. Pracownia organizuje twórcze urodziny, warsztaty w plenerze, spotkania dyskusyjne, które mają na celu integrację środowiska lokalnego.

 

 

Więcej wydarzeń Drukuj
Partnerzy
sliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslider
Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij