Zobacz

PAULINA ORNATOWSKA
Data: Wernisaż 18 V | 17.30. Praca prezentowana do 7 czerwca 2017 r.
Miejsce: Galeria Pojedyncza
„... jak tu wytłumaczysz śmierć drzewa...”

 

Tego, kto rośnie porządnie w pionie,

nie da się tak łatwo wytrącić z równowagi.
Peter Wohlleben

 

 

 

W powieści Ziele na kraterze Melchiora Wańkowicza znajduje się opowieść o panu Pisance, dziedzicu majątku Kowszadoły, dla którego konkretne drzewa – aleja lipowa upamiętniająca ważne rodzinne wydarzenia – definiowały jego tożsamość i miejsce na świecie. W czasie wojny chciano wyciąć całą aleję, jednak ze względu na jej lokalizację – wiodła od posiadłości do kościoła – udało się ją uratować. Na zdjęciu, które ilustruje opowieść, widać mężczyznę na tle wielkiej rozłożystej lipy. Obydwoje są mocno zakorzenieni w swoim miejscu w świecie, potwierdzając tym bogatą symbolikę drzewa w kulturze. „Ot, ja to” – mówi pan Pisanka, wskazując na drzewo. 

 


Konkretne fragmenty przyrody, choć często niezaznaczone w żaden sposób na mapach, od dawna budują naszą tożsamość. Mimo że zieleń stała się elementem kompozycji urbanistycznej, a miasto – swego rodzaju laboratorium, w którym roślinność spełnia określoną rolę, natura niezmiennie zakorzenia się w pamięci ludzi, przywołując skojarzenia i wspomnienia. Przypomina nam również, jak bardzo jesteśmy od niej zależni, a fauna i flora niezmiennie tworzą zapis wydarzeń i ślad ludzkiej obecności. Zwrócenie uwagi na relacje człowiek–przyroda, a także na ludzką potrzebę przebywania wśród zieleni, wydaje się potrzebne, bo dotyczy po części każdego z nas, a tym samym wydaje się cenne – zwłaszcza w czasach, gdy lasy coraz częściej zastępowane są betonem.

 

 

Paulina Ornatowska – ur. 1991 r. Absolwentka a obecnie wykładowca Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Zajmuje się ilustracją oraz fotografią. Poprzez większość projektów, którym towarzyszy komentarz stanowiący integralną całość z warstwą wizualną, opowiada o zjawiskach i zachowaniach społecznych. Interesuje ją techniczny i egzystencjalny aspekt obrazu fotograficznego. 

Więcej wydarzeń Drukuj
Partnerzy
sliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslider
Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij