Zobacz

Ireen Zielonka „Śląskie Płuca”
Data: Wernisaż: 14.06, godz. 18 (w sali 211) Wystawa do 17.09.2017
Miejsce: Galeria Pusta, Galeria 5, Sala 211
Wystawa interdyscyplinarna

Kuratorki:

Dagmara Szastak

Katarzyna Łata-Wrona

 

 

 

„Śląskie Płuca” to interdyscyplinarne przedsięwzięcie wizualno-muzyczne, stanowiące efekt współpracy berlińskiej artystki Ireen-Christin Zielonka oraz katowickiego muzyka Pawła Paleja.

 

Technika, którą posługuje się Ireen, to rysunek wykonywany piórem i tuszem. Prace stanowią alegoryczne reprezentacje miejsc, odwiedzonych i doświadczonych w trakcie pobytu artystki w Katowicach i Zabrzu. Tematy, które podejmuje Ireen, to przede wszystkim śląskość, praca w kopalni, wydobycie węgla kamiennego, górnictwo i związane z nim choroby zawodowe, jak pylica płuc.

 

Nazwa wystawy "Śląskie Płuca" wskazuje na istotne dla artystki zagadnienie "oddechu" - obecne od lat w jej twórczości - umieszczone obecnie w kontekście życia i pracy górników w śląskiej kopalni. "Oddech" spaja podjęty temat także z myślą filozoficzną Anaksymenesa, do której często odwołuje się Ireen. Natura duszy oraz powietrza jest jednakowa. Niewidzialność, nieograniczoność, niecielesność, nieskończoność są kluczowe dla filozofa. Stanowią zarazem punkt wyjścia do świata inspiracji Ireen. Korespondują pomiędzy wyobrażeniem na temat duszy ludzkiej, a światem realnym, który przez pokolenia warunkował życie górników i ich rodzin.

 

Dopełnieniem wizualnej części projektu jest opowieść muzyczna, na którą składają się głównie gra na gitarze zarejestrowana w zabytkowej kopalni Guido oraz odgłosy maszyn, które znajdują się 320 metrów pod ziemią. Field recording został wzbogacony materiałem dźwiękowym, nawiązującym do tradycyjnej melodii górniczej w nowym aranżu. W ten sposób powstał unikalny pejzaż dźwiękowy, wzmacniający sensy wydobywające się z prac Ireen. Inspiracją dla oprawy muzycznej są stare, górnicze przyśpiewki. Nie są to jednak standardowo zaaranżowane folkowe piosenki, lecz instrumentalne, alternatywne wersje, dla których tradycyjne motywy są subtelnymi muzycznymi tematami, wynurzającymi się zza dźwięków pełnych psychodeli i rockowego drive’u.

 

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo przez Pawła Paleja (gitara prowadząca, główne melodie) oraz Michała Paducha (sample, warstwa rytmiczna) i Łukasza Kozerę (warstwa harmoniczna na nietypowych brzmieniach klawiszy, np. brzmienie lekko rozstrojonego pianina w tle).  Z kolei przez cały okres trwania wystawy w galerii będzie można słuchać zapętlonego nagrania.

Więcej wydarzeń Drukuj
Partnerzy
sliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslider
Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij