Zobacz

XIX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje
Data: listopad 2018

 

Ingmar Villqist, znakomity polski dramatopisarz, reżyser, wykładowca akademicki i historyk sztuki, objął stanowisko dyrektora artystycznego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Pierwsza edycja festiwalu pod jego kierunkiem odbędzie się w listopadzie 2018 roku.

 

Festiwal „Interpretacje” to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Katowic. Na jego rangę pracowali wszyscy znakomici dyrektorzy artystyczni. Wierzę, że pod kierunkiem pana Ingmara Villqista marka festiwalu jeszcze bardziej się umocni – mówi Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice.

 

 

INTERPRETACJE 2018

 

 

Od momentu zakończenia w 2016 roku XVIII „Interpretacji”, festiwal stał się wydarzeniem organizowanym w cyklu biennale, a więc co dwa lata.

 

Zdecydowaliśmy się na ten krok licząc, że wpłynie on pozytywnie na program spektakli konkursowych. Selekcjonerzy festiwalu będą mieć teraz o wiele szerszy wybór, mogąc sięgać po spektakle prezentowane podczas aż dwóch sezonów w polskich teatrach – wyjaśnia Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, organizatora festiwalu.

 

Postanowiliśmy odejść od formuły przeglądu spektakli na rzecz prezentacji twórczości najmłodszego pokolenia reżyserów teatralnych, dla których Laur Konrada był zawsze, i mamy nadzieję, pozostanie wsparciem w realizacji kolejnych interesujących i ważnych dzieł. Współczesny świat, jego dynamika i nieporównywalna z poprzednimi dekadami złożoność, wymusza na nas obowiązek zwrócenia uwagi na to, w jaki sposób definiują ów świat młodzi reżyserzy teatralni.  Należą bowiem do pokolenia wykształconego i uformowanego intelektualnie oraz emocjonalnie po gigantycznym przełomie, który dokonał się u progu XXI wieku – rewolucji informatycznej. Bazują na innej ikonografii, korzystają z nowej, ciekawej metodologii interpretacyjnej, wypracowują nowy, interesujący warsztat reżyserski i w odmienny sposób doświadczają przestrzeni słowa teatralnego, jakim zawsze była dramaturgia – mówi Ingmar Villqist

 

Do najważniejszych zmian zaproponowanych przez Ingmara Villqista w formule festiwalu zaliczyć należy:

 

Powrót do formuły „Interpretacji”, jako konkursu dla młodych reżyserów i promocji nowych, wschodzących postaci polskiej reżyserii teatralnej. Dlatego selekcjonerzy będą zapraszać do konkursu o Laur Konrada spektakle reżyserów, którzy debiutowali nie później niż 10 lat wcześniej. 


Poszerzenie cyklu wydarzeń towarzyszących o prezentacje różnorodnych form twórczości, będących wynikiem pracy młodych Reżyserów. Swoje miejsce na festiwalu będą miały spektakle Teatru Telewizji oraz rejestracje telewizyjne spektakli, słuchowiska Teatru Polskiego Radia, a także przygotowany z okazji obchodzonej w 2018 roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości cykl słuchowisk dedykowanych najważniejszym postaciom związanym z tymi wydarzeniami pod hasłem „Polonia Restituta” (oba przeglądy pod kuratelą Janusza Kukuły, dyrektora Teatru Polskiego Radia).

 

Wprowadzenie do programu festiwalu etiud filmowych stworzonych przez studentów szkół filmowych (cykl pod kuratelą reżysera filmowego Michała Rosy), a także prezentacja najciekawszych wideoartów.


Przypomnienie i lepsze wyeksponowanie postaci patrona festiwalu – wybitego reżysera teatralnego Konrada Swinarskiego. Jego Sylwetkę oraz twórczość zaprezentuje specjalna wystawa w siedzibie Miasta Ogrodów. 

 

Równocześnie zmianie nie ulegnie sposób przyznawania Lauru Konrada. Jak do tej pory grono jurorów, składające się z Najwybitniejszych przedstawicieli środowiska teatralnego, przyznawać będzie tzw. mieszki. Reżyser, który otrzyma ich większość, zdobędzie Laur Konrada festiwalu Interpretacje.

 

Podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu, otwierać i zamykać go będą spektakle mistrzowskie.  

 

 

SYLWETKA NOWEGO DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO

Więcej wydarzeń Drukuj
Partnerzy
sliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslider
Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij