GALERIA PUSTA - ANDRZEJ JERZY LECH Panoramiczny dziennik podr�?ny

CZW 07.10.2010 — WT 30.12.2010 — wystawa

ANDRZEJ JERZY LECH

Panoramiczny dziennik podróżny

Widzowie odwiedzający stale Galerię Pustą wielokrotnie mieli już możliwość oglądania fotografii Andrzeja Jerzego Lecha — polskiego fotografa mieszkającego na stałe w USA — w tym na trzech wystawach indywidualnych: w 1999, 2002 i 2006 roku. Jego prace to bardzo szczególna fotografia: kameralna, wyciszona, w perfekcyjny i wyrafinowany sposób operująca formą zredukowaną do podstawowych elementów. Fotografia programowo subiektywna, poszukująca w obrazach rzeczywistości jej „drugiego dna” — prawdy, która nie wszystkim i nie zawsze się objawia. Zdjęcia Andrzeja Lecha często opatrywane są nazwą „realizm magiczny”.

Aktualna wystawa, przedstawiająca prace z kilku ostatnich lat, ujawnia całkiem nowy rozdział w twórczości autora: fotografie panoramiczne. Wykonywane wielkoformatowym XIX-wiecznym aparatem 7x17 cali (ok. 18x43 cm), kopiowane stykowo, ukazują oszołamiające bogactwo szczegółów widoku. W zdjęciach Andrzeja J. Lecha technika zawsze jest częścią świadomej strategii i bardzo istotnym czynnikiem decydującym o formie. Panoramiczność pozwala w tym przypadku na spotęgowanie znaczeń, które były zawsze w centrum zainteresowania tego fotografa, a które kryły się w jednoczesnym wyeksponowaniu zarówno samego widoku rzeczywistości, jak i jej obrazu. Szeroki kadr, przełamujący pod względem kąta widzenia ograniczenia standardowych fotograficznych klatek, zbliża obraz do naturalnego, realnego widoku objętego wzrokiem. Z kolei bardzo starannie opracowana kompozycja i niezwykłe światło, które jest głównym bohaterem tych zdjęć, nadaje mu charakter fikcyjnego, jakby wyśnionego obrazu… I widz staje przed tymi fotografiami zdumiony, nie wiedząc, co ma przed sobą: zwyczajną rzeczywistość czy fantastyczną wizję? Andrzej J. Lech pokazuje, że jedno i drugie może istnieć w tym samym miejscu i czasie.

Wystawa jest pierwszym pokazem serii panoram Andrzeja J. Lecha. Polscy widzowie, dzięki wieloletniej współpracy autora z Galerią Pustą, mają możliwość obejrzenia ich jeszcze przed widzami amerykańskimi.

Ela Łubowicz

Andrzej Jerzy Lech — ur. w 1955 r. we Wrocławiu. Studiował fotografię artystyczną w Szkole Sztuk Pięknych w Ostrawie w Czechach w pracowni Borka Sousedika. W latach 80. związany z grupą fotografów działających we wrocławskiej Galerii Foto-Medium-Art. Jego wystawa sześćdziesięciu furtek z 1983 roku była proklamacją ruchu nazwanego później fotografią elementarną . W latach 1979–1987 prowadził w Opolu domową prywatną Galerię w drodze. W latach 80. stworzył kilka istotnych dla polskiej fotografii cykli, jak: Amsterdam, Warka, Kazanłyk, 30 fotografii, Kalendarz szwajcarski, rok 1912. W roku 1987 brał udział w prestiżowej wystawie Award for Young European Photographers we Frankfurcie. Od 1989 mieszka w Jersey City, USA. W roku 2000 otworzył wystawę Kalendarz szwajcarski, rok 1912 podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Fotofest w Huston w Teksasie. W roku 2003 wziął udział w IV Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji . Za zestaw fotografii z Dziennika podróżnego — Ameryka, Polska otrzymał IV nagrodę i Medal Lorenzo de Medici. W tym samym roku artysta otworzył Dziennik podróżny w Rotunda Gallery w Ratuszu w New Jersey. Kolejne prezentacje Dziennika podróżnego: poznańska Galeria 2piR, Instytut Polski w Sofii (2005), warszawska Galeria Yours, Galeria Pusta Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach (obecnie Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek), Muzeum Diecezjalne we Florencji (2006), Muzeum Sztuki w Chetumal, Meksyk (2008). W 2005 roku artysta otrzymał od Jersey City Landmarks Conservancy nagrodę za całokształt działalności artystycznej związanej z utrwalaniem na fotografii historycznych części miasta Jersey City. W roku 2006 Lech uczestniczył w wystawie XX wiek fotografii polskiej z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi w Shoto Museum of Art w Tokio oraz w Niigata City Art Museum w Niigata. W 2010 roku został zaproszony przez burmistrza Wrześni do udziału w projekcie fotograficznym pod nazwa Subiektyw, czyli Kolekcja Wrzesińska. W USA Lech reprezentowany jest przez Graphistock Alternative Photography. Prace artysty znajdują się w stałych zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Katowicach, Kolekcji Sztuki Współczesnej Pfizera i Icon Pictures w Nowym Jorku oraz w Jersey City Museum w New Jersey.