Metropolitalna Noc Teatrów 2013

Sala Grudniowa

Centrum Kultury Katowice

g. 19.00

Bajka o Witku, co wielkim kompozytorem został

Wolisz aleatoryzm kontrolowany czy może jednak łańcuchy muzyczne? Nie wiesz, o czym mowa? Zobacz przygotowaną z pomocą dzieci Bajkę o Witku, co wielkim kompozytorem został, a wszystko stanie się jasne. Wystawienie bajki poprzedziły dwutygodniowe warsztaty. W tym czasie dzieci, pod okiem dorosłych twórców, opracowały tekst i scenografię bajki, a także zaangażowały się w jej wystawienie i promocję. Efektem tej pracy jest nie tylko spektakl teatralny, ale i właśnie wydana książka oraz audiobook, które rozesłane zostaną do szkół, domów dziecka i świetlic środowiskowych. Wydarzenie w ramach obchodów Roku Lutosławskiego 2013. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bezpłatne wejściówki do odbioru: bow@ck.art.pl, 32/ 609 03 31, 32/ 609 03 32

Centrum na Mariackiej

g. 16.00

Teatr bez obrazu: Kot w butach wg Charlesa Perrault, reż. Piotr Łysak

Radiowa adaptacja popularnej Bajki

g. 17.00

Zaczarować siebie i innych
Krótka wycieczka w teatralny świat Jana Dormana
Przewodnik: Anna Sieroń

Współczesna teatrologia rzadko wspomina Jana Dormana. Zastanawiający to fakt, gdy weźmie się pod uwagę, że w latach swojej największej popularności był on traktowany na równi z wielkimi teatralnymi reformatorami i eksperymentatorami: Schillerem, Grotowskim, Szajną czy Kantorem. Mówiono, że zmieniał oblicze polskiego teatru. I to nie tylko dzięki niepowtarzalnym wizjom scenograficznym i kolażowym adaptacjom tekstów, ale także przez sposób pracy w teatrze: z aktorem, przedmiotem, konwencją. To właśnie Dorman odmienił wizerunek teatru lalkowego. Co prawda skupiał się głównie na pracy z dziećmi i dla dzieci, ale nie zapominał i o tym, że plastyczność teatru przedmiotu przemawia do widza w każdym wieku. W latach 60. było to niezwykle awangardowe i odważne. I został zapomniany. Absolutnie. Żeby jednak być sprawiedliwym, należy dodać, że studenci kierunków pedagogicznych sięgają czasem po innowacyjne metody pracy Dormana, jakiś zabłąkany student Wydziału Lalkarskiego napisze o jego eksperymentach teatralnych, a w Będzinie działa fundacja jego imienia, prowadzona przez córkę. Dlatego tak istotne wydaje się, by zabrać głos w tej sprawie, gdyż wkład Mistrza w polski teatr jest równie wielki, co niedoceniony. W ramach spotkania zostanie przybliżona sylwetka Jana Dormana, pokażemy, jak pracował, a przede wszystkim postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy jego innowacyjna technika wciąż jest atrakcyjna dla teatralnego widza.

g. 19.00
Teatr bez obrazu: Alfred Jarry Król Ubu

Słuchowisko według sztuki w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego, adaptacja Joanny Szwedowskiej, reżyseria Jana Warenyci. Występują: Stanisława Celińska, Krzysztof Kowalewski, Arkadiusz Bazak, Mariusz Dmochowski, Jan Kociniak, Wiesława Mazurkiewicz, Zdzisław Tobiasz. Nagranie z 1992 roku.

g. 21.00
Światłocień

Niespodziewana instalacja scenograficzna wykonana in statu nascendi przez dwie studentki Wydziału Grafiki katowickiej ASP: Olę Kwiecińską i Anię Pikułę.

„Metropolitalna Noc Teatrów” to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, w którym udział biorą teatry Metropolii Silesia - Opera Śląska, Teatr Rozrywki, Gliwicki Teatr Muzyczny, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Teatr Korez, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Teatr Mały, Teatr Zagłębia, Teatr Nowy, a także Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, Telewizja Katowice, Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek oraz gościnnie Teatr Dzieci Zagłębia.

W czasie tej niezwykłej nocy widzowie mogą dotknąć, w sensie dosłownym, wszystkiego, co dotyczy teatru – kostiumów, rekwizytów, desek scenicznych, mogą także wejść tam, gdzie zwykle nie mają wstępu – do kulis, garderób, rekwizytorni, magazynów kostiumów, pracowni krawieckich i wreszcie – na scenę.

Teatry, oprócz spektakli, przygotowują całą gamę atrakcji specjalnych, m.in. warsztaty teatralne, muzyczne, taneczne, wystawy dekoracji, rekwizytów, plakatów, pokazy charakteryzacji, happeningi, koncerty, konkursy.

W tym roku, w tym samym czasie co polska, odbędzie się też ‘bliźniacza’, francuska Noc Teatrów. Dyrektorom teatrów Saint-Etienne, miasta partnerskiego Katowic, tak spodobała się formuła wydarzenia, że zwrócili się do Metropolii Silesia, jako pomysłodawcy i współorganizatora imprezy, z ideą jej równoległej realizacji w teatrach aglomeracji Saint-Etienne. W ramach tej współpracy, podczas MNT, w katowickim Teatrze Korez, a także w TVP Katowice, odbędą się koncerty Romain’a Lateltin’a, francuskiego wykonawcy piosenki autorskiej.

Dzięki bezpłatnym „autobusom teatralnym” widzowie mogą przemieszczać się od Teatru do Teatru i korzystać w pełni z bogatej i różnorodnej oferty MNT. Inicjatorem i koordynatorem wydarzenia jest Metropolia „Silesia”, zapewnia także bezpłatną komunikację dla uczestników MNT.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Metropolitalnej Nocy Teatrów w Centrum jest bezpłatny