Mała historia performansu
Data: 25.10.2013, g. 18.00
Miejsce: Galeria Pusta
Konfrontacje/negocjacje Autorskie wykłady o sztuce współczesnej Romana Lewandowskiego

Na genealogię performance art składają się wątki tradycji nieuświadomionych i oczywiste odniesienia do dwudziestowiecznych zjawisk kulturowych. Bezpośrednimi jej poprzednikami i poniekąd przyczynkami do niej, a wkrótce też samodzielnymi formami, były happening oraz body art, którego pierwszy manifest datuje się na rok 1972.

Performans narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku lat 70., skąd w ciągu paru zaledwie lat dotarł do Europy. Sztuka ta wyrosła w pewnej opozycji do święcącego wówczas triumfy ruchu konceptualnego oraz minimal artu.

Sam performans, podobnie jak happening, body-art czy land-art, jest sztuką antymedialną i efemeryczną, która z założenia ma przede wszystkim pozostać w pamięci odbiorców.

Performans często ignoruje zbiurokratyzowany świat sztuki, zwłaszcza zaś muzea, galerie, marszandów, krytyków, a niekiedy również samych artystów i odbiorców. Wiąże się to z faktem, że jego elementem dystynktywnym jest kryterium sensu, a nie formy…

ROMAN LEWANDOWSKI – krytyk i teoretyk sztuki, niezależny kurator, wykładowca akademicki. Autor blisko 250 publikacji (w czasopismach, książkach i witrynach internetowych), a także projektów wystawienniczych w galeriach polskich i zagranicznych. Wykłada wiedzę o sztuce współczesnej w Katedrze Intermediów w ASP w Krakowie.