Ambasador Polszczyzny - laureaci 2013
Data:

Organizatorem III edycji ogólnopolskiego projektu AMBASADOR POLSZCZYZNY są Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, Urząd Miasta Katowice, Narodowe Centrum Kultury oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Gala tegorocznego Konkursu połączona z wręczeniem statuetek i nagród laureatom tytułu, będzie miała miejsce 10 listopada 2013 r. o godz. 18.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Na zakończenie uroczystości zapraszamy na koncert Katarzyny Groniec z zespołem pt. „Wiszące Ogrody już się przeżyły.” WIĘCEJ>>

Nagrody finansowe dla laureatów Tytułu przyznaje Kapituła wyłoniona z członków Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, natomiast tytuł „Ambasadora Polszczyzny poza Granicami Kraju” przyznaje Marszałek Senatu RP, po konsultacjach z Kapitułą.

W tym roku kwota Nagrody wynosi 10 tysięcy złotych dla każdego z Laureatów. Wyjątkiem jest wynosząca 30 tysięcy złotych nagroda finansowa ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury dla Wielkiego Ambasadora Polszczyzny. Nagrodę finansową Ambasadora Polszczyzny Regionalnej ufundował Marszałek Województwa Śląskiego M. Sekuła; natomiast nagrodę dla Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej (nowa kategoria!) – Fundacja im. Krystyny Bochenek.

LAUREACI NAGRODY W 2013 ROKU

Tadeusz Różewicz – Wielki Ambasador Polszczyzny

Anna Dymna – Ambasador Polszczyzny w Mowie

W swoich wypowiedziach daje przykład mówienia i myślenia o ludziach z ogromną empatią, niepowtarzalnym wdziękiem i wielką kulturą słowa. Jej polszczyzna to antidotum na język prostacki i agresywny. Pozwala wierzyć, że słowa mogą wspierać i budować zaufanie do innego człowieka.

Wojciech Młynarski – Ambasador Polszczyzny w Piśmie

Całe pokolenia Polaków uczyły się od Niego frazy jędrnej, trafnej i czasem przewrotnej. Znakomite wyczucie wszystkich rejestrów i odmian polszczyzny sprawia, że teksty jego łączą cechy wydawałoby się przeciwstawne: należą do literatury popularnej i najwyższej zarazem.

Katarzyna Marciniak – Młody Ambasador Polszczyzny

Polszczyzna jej prac naukowych pozwala uwierzyć w to, że nawet o sprawach trudnych można pisać językiem przystępnym, a jednocześnie precyzyjnym. A spokojny, wyważony, chciałoby się powiedzieć klasyczny język jej książek popularnonaukowych sprawia, że czyta się je z prawdziwą przyjemnością.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki Wielkopolskiej – Ambasador Polszczyzny Regionalnej

Zespół od 90 lat pielęgnuje polszczyznę regionalną, przede wszystkim swoistą gwarę pogranicza polsko-łużyckiego. Czynił to w najtrudniejszych latach przed II wojną światową, kiedy Dąbrówka Wielkopolska była poza granicami Rzeczypospolitej, i robi to do dziś. Przyczyniał się do tego, że społeczność tej wsi zachowywała zawsze swoją tożsamość językową, kulturową i cywilizacyjną.

Karl Dedecius – Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju

Polszczyzna zawdzięcza bardzo wiele swemu zachodniemu językowemu sąsiadowi, a Karl Dedecius od wielu dziesięcioleci swoimi kongenialnymi przekładami udowadnia, że kultura niemiecka może zawdzięczać wiele polskiej kulturze literackiej.

Kazimierz Szymeczko– Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej

www.ambasadorpolszyzny.pl