Zbiornik w Rogoźniku. Schron bojowy w Dobieszowicach

Przewodnicy:
Kamil Ferdyn - Stowarzyszenia Pro Fortalicium
Łukasz Fuglewicz - Liga Ochrony Przyrody

Kolejną wycieczkę rozpoczniemy wizytą w polskim bunkrze bojowym z końca lat trzydziestych, znajdującym się w Dobieszowicach i będącym pod opieką tamtejszego koła Stowarzyszenia Pro Fortalicium. Oprowadzi nas po nim Kamil Ferdyn. Z Dobieszowic udamy się w kierunku zbiornika w Rogoźniku – jednego z najchętniej odwiedzanych akwenów wodnych w okolicy. Jego brzegi tworzą malowniczą dzunglę – wielokolorową o tej porze roku – będącą ostoją dla wielu gatunków zwierząt. W jego wodach pływają jaź, karp, leszcz, lin, okoń, płoć, szczupak oraz wzdręga. Naszym przewodnikiem w tej części wycieczki będzie Łukasz Fuglewicz z Ligi Ochrony Przyrody.

Informacje dojazdowe:

Z Katowic:

Autobus 807: Piotra Skargi (pod Hotelem Silesia) – 9’20. Wysiadamy o 9’50 na przystanku Będzin Stadion i tamże o 9’53 wsiadamy w autobus 99, z którego wysiadamy na przystanku Wojkowice Park o 10’16, o 10’25 przesiadając się w autobus 700, z którego wysiadamy o 10.40 na przystanku Dobieszowice Kolonia Wesoła.

Z Dąbrowy Górniczej:
Autobus 807 z przystanku Centrum odjeżdża o 9’34, pod Stadionem w Będzinie zatrzymując się o 9’48. Dalszy dojazd jak w wariancie katowickim.

Z Bytomia:
Autobus 700 odjeżdża z Dworca PKP o 9'30, dojeżdżając do Dobieszowic Kolonia Wesoła o 10’03.

Udział bezpłatny. Organizator nie ponosi kosztów przejazdu oraz wstępu do bunkra bojowego (3 zł). (zebrane fundusze Stowarzyszenie przeznacza na cele statutowe). Uczestnicy proszeni SA o ubiór adekwatny do pory roku.Informacje, zapisy: pawel.graja@ck.art.pl, tel. 32 609 03 18, 511 712 686

Zapraszają Centrum Kultury Katowice, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego oraz Stowarzyszenie Pro Fortalicium wraz z Ligą Ochrony Przyrody