Przestrzeń bezprawia, czyli o mitologicznych, legendarnych i pop-kulturalnych korzeniach fantastyki
Data:
FAUN albo Festiwal Artystów Uwolnionych - spotkanie podsumowujące: 7 listopada 2013

PRZESTRZEŃ BEZPRAWIA

czyli o mitologicznych,

legendarnych

i pop-kulturalnych korzeniach fantastyki

7 XI 2013 / 18:00 / S+C /wstęp wolny

Udział wezmą:
Paweł Ciećwierz
Romuald Pawlak
Tomasz Przewoźnik
Prowadzenie: Anna Askaldowicz, Aleksandra Cholewa

Literatura fantastyczna wywodzi się w linii prostej od pierwszych utworów literackich na świecie - mitów, legend, baśni, pierwotnie opowiadanych, potem zapisywanych. Wyjaśniających niezrozumiały świat, opowiadających o ludzkich tęsknotach, ale także takich, które śmieszą, tumianią, przestraszają.

Dla pierwszych utworów fantasy&SF inspiracją były właśnie legendy, baśnie i zasłyszane historie, żywy przekaz, przekształcany przez autorów na własną modłę.

Dziś źródłem inspiracji i motywów fantastyki staje się jednak nie tylko rezerwuar mitów (w tym legend miejskich). Pop-kultura tworzy mity własne - filmowych bohaterów o boskich mocach, wielowarstwowe historie w serialach, cykle książek inspirujące masową wyobraźnię.

W  strefie między mainstreamem a pisaniem do szuflady, między tym, co oficjalnie wydane i legalne, a krążącym w wolnym obiegu fanfiction, stoi prawo autorskie... Czy da sobie jednak radę z siłą opowieści?